Skip to content ↓

Staff at Launde

Executive Headteacher: Miss I Sandhu

Head of School: Ms K Priddey

Teaching Staff 2020/2021

Name

Class

Year

Miss M Barratt

Fourfold

Foundation

Miss K Mallett

Poppyfields

Foundation

Mr N Squires

Beehive

Foundation

Ms C Williams

Sunburst

Year 1

Mrs H Sitaram and Mrs K Wilkinson

Rainbows End

Year 1

Mrs S Merz

Stepping Stones

Year 1

Miss H Stewart

Swiftwood

Year 2

Mrs G Williams

Bramblewood

Year 2

Mr S Frost

Bosworth

Year 2

Miss N Moore

Bradgate

Year 3

Miss N Tailor

Striding Edge

Year 3

Miss J Dale

Striding Top

Year 3

Miss K Tobin

Foxton

Year 4

Mrs K Melody (SENCo)

Rosewood

Year 4

Mrs S Nerney

Swithland

Year 4

Mrs M Longhurst

Rivendell

Year 5

Miss E Bentley

Speedwell

Year 5

Mr J Wistow

Strath Avon

Year 5

Mr M Woodhead

Oakwood

Year 6

Mrs C Johnston (KS2 Team Leader)

Cader Idris

Year 6

Mr J Mukadam

Watership Down

Year 6

Mrs S Maher OLP Lead/KS1 Team Leader  

Ms M De Bue

Modern Languages/PPA

 

Mrs S Pyne

RE/PPA

 

Support Staff 2020/2021

 Name

 Role

A Breeze

Trust Business Manager

T Jones Trust Chief Finance Officer

 W Toon

School Finance Officer

 C Stirk

Administration Officer

C Cooper Administration Officer

 D Jeffrey

Premises Officer

 D Wragg

Premises Officer

J Chamund

IT Technician

C Groenewald

Parent Officer

V Brown

Nursery Nurse

M Gashi

Nursery Nurse

V Hill

Nursery Nurse

T Mason

Higher Level Teaching Assistant / Launde Care

E Wingate

Higher Level Teaching Assistant

 L Barker

Teaching Assistant / Launde Care

 L Curtis

Teaching Assistant

 S Thompson

Teaching Assistant

 J Ferguson

Teaching Assistant / Midday Supervisor

 L Ford

Teaching Assistant

 L Heybrock

Teaching Assistant

 J Hajat

Teaching Assistant

 F Rashid

Teaching Assistant

 A Rahman

Teaching Assistant

 X Ma

Teaching Assistant

 G Panacer

Teaching Assistant

 A Parker

Teaching Assistant

 B Shabudin

Teaching Assistant

 S Warrington

Teaching Assistant

T Wright Teaching Assistant

 L Angus

Teaching Assistant

 V Orr

Teaching Assistant

L Cox  Teaching Assistant (Apprentice)
Beth  Teaching Assistant (Apprentice)
Dipen IT Technician (Apprentice)

 H Low

Midday Manager

 S Asif-Jussab

Midday Supervisor

 A Bashota

Midday Supervisor

 N Chauhan

Midday Supervisor

 L Desai

Midday Supervisor / Cleaner

 P Anand

Midday Supervisor / Launde Care

 T Jaffer

Midday Supervisor

 S Lakhi

Midday Supervisor

 F Mussa

Midday Supervisor

 H Patel

Midday Supervisor / Cleaner

 I Patel

Midday Supervisor

 K Vatte

Midday Supervisor

 S Flora

Midday Supervisor

 S Chauhan

 Launde Care

 R Thakrar

 Launde Care

 K Botterill

  Launde Care

 L Bharat Odedra

 Cleaner

 V Odedra

 Cleaner

T Goodison Cleaner